P1030454.jpg

Facebook blokuje zbieranie peňazí na nový film o legalizácií potratov v USA

458
Jakub Betinský
Kultúra smrti

[autor: Doug Mainwaring]

 

Niekoľko hollywoodskych talentov spojilo sily s pro-life aktivistami, aby vytvorili film zachycujúci málo známy skutočný príbeh Roeová versus Wade na pozadí zmien americkej legislatívy smerom k legalizácií potratov.

 

Zdá sa však, že Facebooku tento projekt nepadol do oka. Gigant sociálnych sietí zablokoval prístup na stránku, cez ktorú mohli ľudia dobrovoľne finančne prispieť na realizáciu tohto diela.

 

„Potrebujeme vašu podporu viac ako kedykoľvek predtým. Facebook nám znemožnil pozývať priateľov lajkovať našu stránku a zdieľať našu PLATENÚ reklamu,“ znelo vyhlásenie tvorcov filmu.

 

Profesor Princetonskej univerzity, Robert George, na to reagoval na svojej facebookovskej stránke nasledovne: „Takéto kroky Facebooku považujem za škandalózne, pretože sám o sebe vyhlasuje, že je neutrálne a otvorené fórum pre diskusiu o dôležitých problémoch. Týmto vyzývam Facebook k tomu, aby s tým prestal.“

 

Podľa webovej stránky chce film Roeová versus Wade povedať „skutočný a nevypovedaný príbeh o tom, ako ľudia klamali, ako klamali médiá a ako boli zmanipulované súdy tak, aby bol prijatý zákon, ktorý doteraz zabil šesťdesiat miliónov Američanov...Zatiaľ bolo natočených mnoho dokumentárnych filmov, no až do tejto chvíle nik nenabral odvahu vytvoriť hraný film o tomto pravdivom príbehu.“

 

Pro-life aktivistka Alveda Kingová, neter Martina Luthera Kinga Juniora, a príležitostný herec/koproducent, Nick Loeb, už pre film zaistili spoluprácu so slávnym Jonom Voighom, ktorý by mal vo filme stvárniť jedného zo sudcov Najvyššieho súdu Spojených štátov amerických. 

 

 „Zahájili sme túto kampaň a finančnú zbierku pre najdôležitejší pro-life film v histórií,“ uvádza web-stránka. „Bude to vôbec prvý film o prípade Roeová versus Wade – o najslávnejšom súdnom procese v Amerike, ktorý zlegalizoval umelý potrat.“

 

Alveda Kingová vysvetľuje v propagačnom videu o pripravovanom filme: „Tento veľkofilm je pravdivým nevypovedaným príbehom o tom, ako hory klamstiev viedli k nespravodlivosti, ktorá obrala milióny ľudí o ľudskú dôstojnosť a ľudské práva.“

 

Loeb a ostatní skúmajú legálne opodstatnenie zablokovania Facebooku, ktoré znemožnilo zbierať finančné prostriedky počas dôležitých prvých dní po tom, ako bola verejne ohlásená príprava filmu.

 

Ten film

 

Film Roeová versus Wade začína obrazom zakladateľky Planned Parenthood (pozn. preklad. najväčšia americká sieť potratových kliník) menom Margaret Sangerová ako reční na stretnutí Ku Klux Klan-u (pozn. preklad. tajná militantná organizácia presadzujúca nadvládu belochov, rasovú segregáciu, antisemitizmus a antikatolicizmus) o zámere redukovať rast afro-americkej populácie.

 

Film ukazuje, ako boli zástanca umelých potratov, doktor Bernard Nathanson, a feministka Betty Friedmanová zapojení do tohto prípadu a ako bolo chudobné dievča s nižším vzdelaním menom Norma McCorveyová, známa aj ako Jane Roeová, zmanipulovaná a použitá ako bábka hnutím za legalizáciu potratov.

 

Film Roeová versus Wade podrobne ukazuje, ako boli médiá kŕmené sfalšovanými prieskumami verejnej mienky a štatistikami a ako sa Hollywood pripojil k tomuto cieľu produkovaním filmov a televíznych relácií na témy propagujúce umelý potrat.

 

Hlavnou postavou filmu je Mildred Jeffersonová, prvá afro-americká žena, ktorá vyštudovala Harvard Medical School. „Verila, že sa stane lekárkou, aby chránila život, nie ho ničila,“ uvádza webová stránka. „Nesnažila sa len zachraňovať životy; išlo jej aj o záchranu vlastnej rasy.“

 

Väčšina ľudí ani len netuší, že „všetci ľudia, ktorí strávili svoj život zápasom za legalizáciu potratov, čelili neskoršie vážnym dôsledkom,“ tvrdí web-stránka. „Vďaka inováciám sonografu zistí Bernard na konci filmu, že zabíja bábätká; prizná všetky klamstvá a stane sa jedným z hlavných aktivistov pro-life hnutia. Dokonca Norma, naša Jane Roevá, pochopí, že bola zmanipulovaná a pripojí sa k vedúcim aktivistom za ochranu života.“

 

Koproducent Nick Loeb a môže zdať prekvapujúcim ťahúňom tohto projektu vzhľadom na jeho dlhodobý súdny spor v prospech ochrany dvoch zamrznutých embryí, ktorých je tvorcom spolu so svojou bývalou snúbenicou, herečkou Sofiou Vergarovou populárnou vďaka seriálu Modern Family.

 

„Môj pro-life postoj silnie zo dňa na deň,“ vyjadril Loeb pre LifeSiteNews.

 

„Čítal som o histórií hnutia za umelé potraty – bolo to viac ako štyridsať kníh – a tiež som skúmal ako funguje. Pochopil som to v celej šírke...to všetko ma urobilo ešte viac neoblomnejším ochrancom života.“

 

„Bolo to pre mňa skutočnou púťou a teraz dúfam, že môžem poučiť ďalších,“ pokračuje Loeb. „Pár ľudí, ktorých názory boli pro-choice, čítali môj scenár a zmenili uhol pohľadu na vec... hlavne keď čítali časť o doktorovi Bernardovi Nathansovi. I tí, ktorí si vždy mysleli, že to čo je v lone ženy je len zhluk buniek, pochopili, že je to ľudský život.“

 

Loeb pokračuje: „Bol som v miestnosti, keď bola jedna tehotná žena prvýkrát na sono...a bolo počuť bitie srdca [dieťaťa]. Nemôžem pochopiť, ako si niekto môže myslieť, že to nie je ľudský život.“

 

Keď sa LifeSiteNews opýtalo na jeho postoj k vynoseniu dieťaťa náhradnou matkou, jeho názor sa trochu otočil: „Nemyslím si, že by sme mali zmrazovať embryá...No ak tak niekto urobí malo by byť od neho vyžadované zákonom, aby boli v nejakom čase donosené matkou alebo poskytnuté na adopciu.“

 

Dotazujúc sa ďalej na problematické aspekty vynosenia dedí náhradnými matkami, zmrazovaní embryí a pokračujúce pokusy priviesť svoje dcéry k životu Loeb vyjadril ľútosť, no nie zúfalstvo z prehry. Keď hovoril o svojich vlastných skúsenostiach, povedal: „Pohľad späť je bolestný. No teraz, keď bola chyba urobená, je čas ju napraviť.“

 

Film Roeová versus Wade je Loebov pokus prispieť ku kultúre života, v ktorej každé nenarodené dieťa, i jeho dcéry, uzrú svetlo sveta.
 

„Dnes môžete mať najväčší dosah cez pop kultúru,“ povedal Loeb pre LifeSiteNews.

 

 „Ak chcete zmeniť kurz,“ zapojenie verejnosti práve prostredníctvom pop kultúry je najlepším prostriedkom, a to práve cez „film, hraný film, ktorý sa dotkne sŕdc a pomôže zamyslieť sa.“

 

„Už bolo dohodnutých tisíc premietaní filmu,“ vysvetľuje Loeb. „Dokonca už aj spolupracujeme s distribútorom.“

 

Loeb odhaduje, že keby prispel každý jeden účastník Pochodu za život vo Washingtone len piatimi dolármi, tento projekt by získal dostatok financií a produkcia by mohla hladko napredovať ďalej.

 

„Nik ešte nenatočil podobný film a nevyrozprával túto stranu príbehu,“ tvrdí Loeb. „Potrebujeme, aby sa pro-life komunita zomkla a oslovila celú krajinu.“