boy_and_girl_baby.jpg

Írsky biskup: „Potrat ukončuje život nenarodených detí“; nemalo by to byť legálne

307
Jakub Betinský
Kultúra života

[autorka: Dorothy Cummings McLean]

 

Arcibiskup Eamon Martin z Armaghu vyzýva katolíkov stať sa „misionármi života“ v čase, keď Írsko zvažuje zrušiť Ôsmy dodatok ústavy, ktorý chráni život od počatia. 

 

Martin, arcibiskup Armaghu a prímas celého Írska, podporil prostredníctvom svojho pastierskeho listu k príležitosti nového roka 2018 pro-life agendu citujúc pápeža Františka: „Slúžiť ľudskému životu znamená slúžiť Bohu.“

 

Martin veľmi dôrazne odsúdil falošnú predstavu toho, že legalizácia umelých potratov sa Írsko stane lepším či „modernejším“. Povedal, že umelý potrat je tragédiou, pred ktorou musia byť matky a deti uchránené.

 

„Umelý potrat ukončuje život nenarodeného dievčatka či chlapčeka,“ tvrdí Martin. „Vytváranie kultúry, v ktorej je rozhodnutie ukončiť život nenarodeného dieťaťa vykresľované ako len vec individuálneho rozhodnutia je pre ženy a mužov absolútne zavádzajúce“.

 

 „Každý jeden ľudský život je posvätný. Každý jeden ľudský život je vzácny,“ vyhlásil írsky biskup. „Toto je dôvod, prečo je priame a úmyselné zmarenie ľudského života vždy obrovským zlom. Vo svojej novoročnej homílií nás pápež František učí: ‘Slúžiť ľudskému životu znamená slúžiť Bohu. Každý život, ten v matkinom lone, ten na smrteľnej posteli v starobe, život trpiaceho a chorého, aj život toho, ktorý robí problémy, či sa nám zdá odporný, život kohokoľvek má byť vítaný, milovaný a má mu byť ponúknutá pomoc.‘“

 

Martin narážal priamo na rastúcu hrozbu pre nenarodené deti v Írsku:

 

„Práve pred Vianocami spojená komisia podala návrh írskemu parlamentu na zmenu ôsmeho dodatku ústavy. V mene ‘modernizujúceho sa zdravotníctva‘ komisia navrhla veľmi liberálny právny režim pre umelé potraty vrátane neobmedzenej dostupnosti interrupcie až do dvanásteho týždňa tehotenstva. Bolo by to dôvodom pre nachádzanie ďalších a ďalších dôvodov, prečo ísť na potrat. “

 

Členovia írskeho parlamentu v tomto čase diskutujú o možnosti urobiť referendum o zmene Článku 40.3.3 známom aj ako Ôsmy dodatok ústavy Írska.

 

Článok 40.3.3 znie:

 

„Štát uznáva právo na život nenarodeným a takisto aj rovnaké právo na život matky, garantuje svojimi zákonmi ho rešpektovať a pokiaľ je to možné, svojimi zákonmi ho chrániť a toto právo uplatňovať.“

 

Článok 40.3.3 „reprezentuje v samotných základoch a členení nášho právneho systému presvedčenie, že všetky ľudské životy sú si rovné a hodné úcty,“ napísal Martin. Je to „deklarácia rovnosti a rešpektu pre ľudský život.“

 

Martin taktiež povedal, že zrušenie tohto článku ústavy by ponechalo nenarodené deti bez akejkoľvek ochrany a „boli by ponechané na milosť a nemilosť akéhokoľvek potratového zákona prijatého v Írsku – buď toho najbližšieho alebo toho, ktorý by neodvratne priniesli nasledujúce roky.“

 

Arcibiskupov pastiersky list bol prezentovaný 6. januára, čo je dňom Zjavenia Pána a aj deň Nollaig na mBan – Vianoce žienčo je írska tradícia, kedy si ženy berú voľno od akejkoľvek domácej práce a ponechajú ju úplne na mužov. Martin povedal, že tento deň „zdôrazňuje hodnotu, ktorou ženy prispievajú našim rodinám a spoločnosti“. Vyzdvihol aj to, že životy žien sú „vzácne a hodné milovania a úcty – a také sú aj životy ich bábätiek.“

 

„Dva životy, jedna láska!“ vysvetľuje Martin.

 

„ Bratia a sestry, povzbudzujem vás byť misionármi pre záležitosti života,“ napísal. „Rozprávajte sa s vašimi rodinami, s deťmi a vnúčatami, priateľmi a kolegami o úcte pre vzácny dar života v každom čase od počatia po prirodzenú smrť.“

 

„Hovorte pravdu o živote a rozprávajte o ňom s láskou,“ pokračuje Martin. „Napriek silnejúcemu tlaku ostať ticho, nebojte sa podať svedectvo o rovnosti každého ľudského života v súkromných rozhovoroch aj vo verejných diskusiách v nasledujúcich mesiacoch. Ako občania zaviazaní spoločnému dobru máte demokratické právo dať najavo vaše presvedčenie a to všetko rešpektujúc našich verejných zástupcov.“

 

Arcibiskup Eamon Martin bol vždy verným obrancom práva na život nenarodených detí. V kontraste s dublinským arcibiskupom, Diarmuidom Martinom, Eamon Martin vystupoval aj proti legalizácií homosexuálnych manželstiev.