36149.jpg

Liberálna poľská opozícia sa pokúšala znova umožniť potraty v Poľsku

214
Kultúra smrti

Poľskí poslanci zamietli v stredu návrh na zmiernenie zákona o interrupciách a hlasovali za to, aby sa pracovalo ešte na ďalšom sprísnení predpisov.

 

Pozmeňovacie návrhy navrhli občianske hnutia presadzujúce zmenu súčasne platného zákona, ktorý až na mimoriadne prípady – a to iba do 12 týždňa tehotenstva – interrupcie zakazuje.

Prvá z navrhovaných zmien mala podporu politickej opozície. Žiadala v Poľsku plošne povoliť interrupcie do 12 týždňa tehotenstva a zjednodušiť prístup k antikoncepcii. Poslanci tento návrh zamietli.

Druhý návrh žiadal zakázať interrupcie aj v prípade chorého plodu – išlo o návrh podporovaný vládnucou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) a prezidentom Andrzejom Dudom. Zákonodarcovia ho po vášnivej debate posunuli na dopracovanie do osobitných parlamentných výborov.

Konzervatívna strana PiS podporovaná katolíckou cirkvou sa snaží v Poľsku presadiť zákaz interrupcií aj v prípade, že sa na plode v tele matky zistí telesné postihnutie alebo choroba nezlučiteľná so životom. Cieľom PiS a cirkvi je dosiahnuť, aby aj takéto deti boli pokrstené a pochované.

V súčasnosti platný zákon v Poľsku zakazuje ukončenie tehotenstva, no pripúšťa tri výnimky: ak je plod poškodený, ak tehotenstvo ohrozuje zdravie a život matky alebo ak je tehotenstvo následkom zločinu: znásilnenia alebo incestu. Lekári v Poľsku často odmietajú vykonať interrupciu aj v prípadoch, keď tehotná žena spĺňa podmienky pre udelenie výnimky, pretože je to proti ich morálnemu presvedčeniu a uplatňujú si výhradu vo svedomí. Takto sa aj na Slovensku na niektorých pracoviskách prestali vykonávať potraty, ktoré sú u nás bohužiaľ povolené až do 12 týždňa na požiadanie.

Predchádzajúce pokusy poľskej vlády o úplné zakázanie interrupcií zastavili v roku 2016 celonárodné protesty žien.

DISKUSIA k článku