Saudský duchovný hovorí, že ženy majú "štvrtinu intelektu" mužov

174
Milko Kostovič
Kultúra smrti

V Saudskej Arábii, kde ženy nemôžu šoférovať, vyšší štátny duchovný rozhodol, že ženy by nemali sedieť za volantom, pretože majú "štvrtinu inteligencie mužov"

Šejk Saad al-Hajari, šéf vládneho náboženského úradu v južnej provincii Assir, nedávno predniesol svoje pripomienky na prednáške o "zlu vyplývajúcom z toho, keď sa ženám umožni šoférovať". Informáciu priniesol v stredu saudský denník Sabq. 

"Nie je to ich chyba, ale ženám chýba intelekt, nie?" spýtal sa Hajari publika. 

"Chýbajúci intelekt nepoškodzuje ich zbožnosť, pretože sú tak stvorené," povedal a vysvetlil, že v islame má svedectvo ženy polovičnú hodnotu svedectva muža. 

"Dali by ste človeku s polovičným intelektom vodičský preukaz? Ako by ho mohli udeliť žene, keď má polovičný intelekt," povedal. 

"A keď vyjdú na trh, zníži sa opäť o polovicu! Takže teraz majú štvrtinu intelektu," povedal Hajari bez vysvetlenia jeho argumentácie.

Potom argumentoval tým, že ženy sa modlia menej ako muži - počas menštruácie majú zakázané modlitby - majú tiež polovicu "viery" mužov.

Komentáre šejka boli široko zdieľané užívateľmi sociálnych sietí v konzervatívnom kráľovstve, pričom mnohí ľudia tvrdo kritizujú jeho argumentáciu. 

"Skutočným problémom je, že niektorí z týchto duchovných vysvetľujú a interpretujú náboženstvo podľa vlastného uváženia a používajú naše náboženstvo ako ospravedlnenie, aby mohli robiť tie najhoršie veci."

Neoficiálny zákaz šoférovania žien bol v ostatných rokoch silne spochybňovaný. Uvoľnenie zákazu podporilo aj niekoľko významných osobností. 

Začiatkom tohto roka saudská univerzitná študentka hrdinsky zaviedla autobus do bezpečia po tom, čo vodič utrpel počas jazdy mŕtvicu. 

 

DISKUSIA k článku