img.jpg

Zakladateľ Satanic Temple: neprekvapilo by, ze polovica členov sú LGBTQ

24.07.2017
509 0 1
Milko Kostovič
Kultúra smrti

Spoluzakladateľ organizácie Satanic Temple (Satanistický chrám) sa vyjadril, že by "nebol prekvapený" ak by sa viac než polovica členov skupiny identifikovala s LGBTQ pre "radikálne-inkluzívne prostredie", ktoré organizácia vytvára.

"Nemáme prísne vymedzenia alebo definície nášho homosexuálneho členstva, nášho trans členstva alebo čohokoľvek iného," uviedol v pondelok Lucien Greaves v článku pre magazín Vice. 

Greaves ale prišiel s tvrdením, že "by nebol prekvapený, ak by sa týmto spôsobom identifikovala viac než polovica členov." 

Magazín Vice opisuje organizáciu Satanic Temple ako "platformu pre LGBTQ členov na oslavu ich identít," a naznačuje, že ich priťahuje "radikálno-inklúzivny priestor pre ľudí, ktorí sa identifikujú najrôznejšími spôsobmi." 

Greaves v predchádzajúcich rozhovoroch vysvetľoval, že členovia Satanic Temple neveria v Satana a Boha ako v skutočné bytosti, no Satana vnímajú ako "metaforický konštrukt" vzbury. 

Ako uviedol pre magazín Vice Ash Astaroth, ktorý je momentálne riaditeľom centrály organizácie v Saleme v štáte Massachusetts: 

"Queer je extra vrstvou homosexuálnej existencie, rovnako ako Satan je extra vrstvou tej ateistickej." 

Predchádzajúce prieskumy verejnej mienky poukázali na silnú väzbu medzi LGBT a sekulárnou identifikáciou, ako aj na silnú podporu ateistov a agnostikov pre LGBT otázky. 

Prieskum Pew Forum 2014 zistil, že 94 percent ateistov a agnostikov uviedlo, že homosexualita by mala byť prijatá spoločnosťou, čo znamenalo najväčšiu podporu z pomedzi všetkých skupín v Amerike. 

Samostatný prieskum Pew 2013 zistil, že dospelí LGTB ľudia sú menej nábožensky založení v porovnaní so širokou verejnosťou, pričom takmer polovica (48 percent) tvrdí, že nemajú žiadnu náboženskú príslušnosť. Okrem toho, traja z desiatich LGBT dospelých uviedli, že sa cítia nepríjemne na bohoslužobných miestach. 

Organizácia Satanic Temple sa už začiatkom júla stala jadrom sporu, keď prebehli masové kresťanské protesty  v Belle Plaine v štáte Minnesota. Tie vyvolal plánovaný satanistický pomník, ktorý mal uctiť pamiatku veteránov (dole je jeho grafické znázornenie - editor).

Viac než sto kresťanov prišlo na modlitebné zhromaždenie v Pamätnom parku veteránov s transparentmi ako "Satan vezme dušu do pekla na večnosť." 

Miestne rímskokatolícke duchovenstvo taktiež vystúpilo proti pomníku, ktorý mal vyzerať ako 58x58 cm čierna oceľová kocka s vyrytými prevrátenými pentagramami. 

"Niekedy tieto odporné veci dokážu skutočne, verím, prebudiť niektorých ľudí. Naozaj musíme brať vážne svoju vieru a žiť podľa nej," povedal o. Brian Lynch, pastor farnosti Panny Márie z Prairie.

"Cítime sa, ako by nám to bolo vnucované z vonka," dodal Lynch. 

Mestská rada Belle Plaine sa neskôr rozhodla v parku odstrániť zónu slobody prejavu, ktorá mala byť miestom satanského pomníka a iných náboženských pamiatok. Následne bola odstránená aj socha vojaka, ktorý kľačí pred kresťanským krížom a hrobom.  

DISKUSIA k článku